Staff

Principal

Maria Francisco


Office/Administrative Staff

Degra Aulderman - Secretary to the Principal
Jerilyn Mullen - School Nurse
Whitney Gibbs - School Counselor/504 & HIB Coordinator


Custodian/Security/Food Service Staff

Pul Dudley - Head Custodian
Adam Concepcion - Custodian
Kyle Jackson - Security
Stacey Gibbs - Food Service Coordinator
Miss Sherry - Food Service Assistant


Teachers 6th Grade

Satin Jordan - English Language Arts/SML
Richard Gazzillo - Mathematics/Team Leader
Todd Smith - Science/Science Olympiad/Robotics
Rachel Dunn - Social Studies/Student Council/Model UN/Model Congress
Josephine Lanza - Special Education (ELA/SS/Math/Science)
Angela Cucarese-Girardi - Paraprofessional/Sunshine Club
Tawonnia Granderson - Paraprofessional


Teachers 7th Grade

John Garzon - English Language Arts/Opera
Janissa Arnette - Mathematics
Emily Cullen - Science/SML/Co-Team Leader
Susan Thomas - Social Studies/Co-Team Leader/Model UN/Model Congress
MariaElena Dyer - Special Education (ELA/SS/Math/Science)/Reading Specialist
Hope Gulledge - Paraprofessional/Sunshine Club
Jacie Tronio - Paraprofessional


Teachers 8th Grade

Zara Noori - English Language Arts
Mark Stulbaum - Mathematics
Carrie Hittel - Science/Yearbook
Rodney Jackson - Social Studies/Team Leader/TURN
Nancy Harris - Special Education (ELA/SS/Science/Math)
Howard Dyckes Bousel - Geometry/6-7th Gr. Accelerated Math/Math Lab
Sonia Ayscue - Paraprofessional
Marlene Young - Paraprofessional


Map

Dasia Melendez Mandal - Lead Teacher
Selica Blagrove - Paraprofessional/Sister-2-Sister Club
Solomon O. Bradley - Paraprofessional
Kristy Cancel - Paraprofessional
Zadasia Robinson - Paraprofessional


Related Arts/Academic Support

Tim Anagnostis - Spanish/SML/Drama Club
Jennifer Bailey - Read 180 Specialist/Affirmative Action
Nancy Brophy - Physical Education/6th Gr. Health
Anthony Colon - Physical Education/7th Gr. Health/SML
April Peters - French/Community Service
Nina Lorusso - Dance/8th Gr. Health
Nahum Prasarn - Latin/Technology SML/Community Service/NJSLA Coordinator
Dana Spagnuolo - Music
Virginia Weaver - Librarian P/T
Edward Woodward - Art/Dungeons & Dragons Club


Child Study Team

Denise Torres - School Psychologist
Nicole Perna - LDT-C
Alex Ames - School Social Worker,
Grace Ann Furnari, Ph.D - Behaviorist
June Rose - Speech
Christa Rossi - OT
Sue Hand - OT
Jolene Jurkovic - PT
Barbara Calderaro - Hearing


The Academy Counseling Office/Restorative Justice

Leigh Ann Fossella - Counselor/Clinician
Candice Pastor - Restorative Justice/TOSA
Website by SchoolMessenger Presence. © 2022 Intrado Corporation. All rights reserved.